
28 Лютого 2023
Важливість групової психотерапії під час лікування залежності
Групова терапія, крім індивідуальної терапії, одна із основних методів у лікуванні залежності. Застосовується в лікуванні алкоголізму, наркоманії та інших психічних розладів.
Багато людей вважають групову терапію неповноцінною. Це пов’язано з переконанням, що у пацієнтів у групі немає шансів самостійно впоратися зі своїми проблемами. Насправді все зовсім навпаки. Групова терапія – один із найефективніших методів лікування залежності.
Групова терапія як одна з найефективніших форм лікування залежності
Сеанси групової терапії дозволяють пацієнтам глибше зрозуміти свою проблему завдяки можливості спілкування з людьми, які перебувають у схожій життєвій ситуації.
Члени групи дають одне одному взаєморозуміння та підтримку і таким чином мотивують себе на зміни.
Фази розвитку терапевтичної групи
Кожна терапевтична група проходить через однакову схему фаз розвитку:
- На першому сеансі терапії учасники стурбовані тим, що на них чекає попереду і що може статися. Терапевт повинен насамперед зменшити їхню тривогу і постаратися спонукати їх до участі у наступних терапевтичних сеансах. На наступних зустрічах терапевт обмежує свою активність. Учасники дивляться один на одного, гадають, що сказати, а що ні. Ніхто не хоче говорити першим зі страху бути засудженим. На цьому етапі дуже важливо, щоб кожен учасник був переконаний, що він може і має право говорити. Терапевт повинен переконатися, що кожен може щось сказати і немає засудження з боку інших учасників. Така атмосфера має сприяти почуттю безпеки.
- Цей етап починається, коли учасники трохи впізнають один одного. Кожен із них починає брати на себе певну роль у групі, яка дозволить їм безпечно функціонувати. Саме на цьому етапі відбувається спроба взяти під контроль, конкуренція, конфлікт. Кожен із учасників розпочинає боротьбу за своє місце у групі. Кожна людина по-своєму хоче захистити себе. Під час бунтарської фази учасники можуть висловлювати тяжкі почуття, зокрема стосовно терапевта.
- Цей етап називається фазою інтеграції, співробітництва, узгодженості. Конфліктів та сварок стає менше, формується згуртованість, учасники починають цінувати дружню атмосферу.
- Члени групи починають вести себе спонтанніше, дають один одному зворотний зв’язок, готові поглиблювати теми, що обговорюються, змінюється ставлення. Терапевт повинен стежити за перебігом терапії та стежити за появою всіх необхідних терапевтичних факторів.
Чому варто піти на групову терапію при лікуванні залежності?
У боротьбі із залежністю важливо підтримувати не лише близьких, а й тих, хто переживає чи пережив подібну проблему. Людина, яка намагається самостійно впоратися зі своєю слабкістю, майже відразу приречена на невдачу.
Завдяки груповій терапії:
- ви отримаєте підтримку, оточите себе людьми зі схожими проблемами, не залишитеся наодинці зі своєю залежністю;
- ви обмінюватиметеся досвідом з іншими, що зробить вас сильнішим;
- ви допомагатимете іншим учасникам групи, завдяки чому відчуєте себе потрібним.
Люди, у яких раніше були проблеми зі спілкуванням або функціонуванням у суспільстві, мають можливість змінити свою поведінку під час терапії, що виявляється у покращенні самопочуття та стосунків з оточуючими.
Лікувальні фактори в груповій терапії
- пробуджує надію;
- передача інформації;
- альтруїзм (надання взаємодопомоги);
- розвиток соціальних навичок;
- наслідувальна поведінка;
- групова згуртованість;
- коригуюча реконструкція вихідного сімейства;
- екзистенційні чинники.
Чи можна вилікувати алкоголізм, беручи участь у груповій психотерапії?
Алкоголізм не можна вилікувати повністю, його можна лише лікувати. Однак при правильному лікуванні залежна людина має всі шанси відмовитися від алкоголю раз і назавжди. Люди, які пройшли реабілітацію, щоб жити у тверезості, повинні постійно працювати над собою і бути напоготові, щоб не приспати пильність і уникнути рецидивів.