Блог

5 Жовтня 2021

Психічні розлади на тлі стресів

Стреси соціальних змін (за визначенням ВООЗ) виникають на тлі несприятливих економічних, ідеологічних та геополітичних змін в житті людини та суспільства в цілому. Для реабілітації таких пацієнтів використовуються педагогічні та психологічні заходи, спрямовані на тимчасову або стійку втрату депресивного стану та його наслідків.

Саме в такому стані людина стає найбільш вразливою і готовою використовувати різні засоби для “повернення” гарного настрою, в тому числі наркотики та алкоголь. Ці речовини насправді тільки підживлюють депресивний стан. Тривалість ейфорії від прийняття речовини швидко закінчується, а після неї настає моторошна дратівливість, а стан погіршується ще більше.

Синдром хронічної втоми відчувають близько третини людей в стані стресу.

Основні симптоми:

  • швидка стомлюваність;
  • безсоння;
  • часті головні болі;
  • слабкість вранці;
  • конфліктність;
  • тяга до самотності.

Крім того, що відчуття цих симптомів разом з апатією викликає тільки негативні емоції, психологічний дискомфорт, вони також можуть негативно відбитися на фізичному здоров’ї людини. Тривала депресія може спровокувати порушення в роботі серцево-судинної системи (скачки тиску, тахікардію), гормональні порушення, імунодефіцит і навіть виразкові хвороби. На тлі стресу відбувається порушення роботи печінки, а також неврози.

Ще одна негативна реакція організму – депресія. Її складність безпосередньо залежить від тривалості стресового стану та тиску, які відчуває людина. У важких випадках депресія може тривати кілька місяців або навіть років.

Щоб попередити появу негативних психологічних проблем на тлі стресу, потрібно діяти відповідно до протікаючої стадії.

  1. Мобілізація. Організм сам мобілізує захисні функції і протистоїть першим симптомам тривоги.
  2. Протистояння. Поки організм продовжує протистояти тиску негативних факторів ззовні, людина намагається знайти вихід і вирішити проблемы, що утворилися самостійно.
  3. Виснаження. Виснажений організм через тривалий вплив стресової ситуації не може протистояти іншим загрозам, через що з’являються супутні хвороби, як психологічні так і фізичні.

Лікування на останній стадії здійснюється в кілька етапів: видалення стрессора, фізіологічні процедури, прийняття антидепресантів та психологічна корекція.

Інші публікації

Психологічна допомога та реабілітація військових після бойових дій

Військові дії можуть призвести до травм як фізичних, так і психологічних…

18 Травня 2023

Втрата близької людини: траур, стадії та складні емоції

Втрата близької людини – найсильніша з глибоких криз. Це часто викликає труднощі…

14 Квітня 2023