Блог

24 Жовтня 2022

Запис на консультацію: психолог, психіатр чи психотерапевт?

Для багатьох людей психолог, психотерапевт та психіатр є синонімами. Це, безсумнівно, назви професій фахівців у сфері психічного здоров’я, але їх компетенції різняться. Отже, спробуймо розібрати ці три професії на основні фактори.

Психолог

Умовою отримання цього звання в Україні є завершення чотирирічного навчання на очній формі, під час якого здійснюється вибір спеціалізації, за якою хотілося б продовжити навчання. Спеціалізації є блоками занять, орієнтовані на обрану тематичну область, що готують до початку професійної кар’єри.

Якщо ви відчуваєте труднощі з подоланням стресу або у вашому житті виникла раптова кризова ситуація, варто звернутися на консультацію до психолога. Візит допоможе визначити характер проблеми та дасть вам почуття підтримки та розуміння. Психолог має право запропонувати клієнту терапію у психотерапевта чи психіатричне лікування у психіатра. Ви також можете звернутися до психолога для проведення спеціалізованих тестів, таких як особистісні тести щодо професійної кваліфікації або для вивчення розвитку дитини.

Психіатр

Це людина, здатна провести з пацієнтом психіатричне обстеження, яке полягає в основному в розмові, а іноді й у заповненні анкет, що стосуються, наприклад, настрою, залежності або рівня тривожності. На основі цього він виставляє медичний діагноз. Психіатр уповноважений виписувати пацієнтам рецепти, і навіть може видавати лікарняні листи. Він підбирає відповідну для пацієнта терапію як фармакологічну, так і психотерапевтичну, видаючи напрямок до психотерапевта. Він займається фармакологічним лікуванням психічних захворювань, у тому числі хворобливих станів, які часто зустрічаються в суспільстві, таких як: депресія, тривожні розлади, шизофренія та розлади харчової поведінки.

Допомога психіатра необхідна при:

  • симптомах пригніченого настрою, втоми, смутку;
  • думках про самогубство;
  • галюцинаціях, маренні;
  • панічних атаках або сильному непереборному занепокоєнні.

При появі перерахованих вище симптомів не зволікайте і зверніться до психіатра для діагностики та підбору терапії.

Психотерапевт

Психотерапія – форма лікування, що передбачає регулярні розмови протягом тривалого часу, зазвичай від кількох місяців до кількох років. Психологи та психіатри найчастіше є психотерапевтами.

До психотерапевта може звернутися кожен, хто готовий до довгострокового зобов’язання, яке є психотерапією, що полягає в регулярній роботі з лікарем. Боротьба з депресією, тривогою і стресом часто є дуель, в якій важко перемогти поодинці. Психотерапія є допоміжним методом фармакологічного лікування багатьох захворювань, що перешкоджають повсякденному функціонуванню, а в деяких випадках, наприклад при тривожних розладах або депресії, навіть рекомендується поєднання цих двох методів.

Робота з психотерапевтом рекомендується людям з посттравматичним стресовим розладом, що переживають емоційне вигоряння, пристрастися до будь-якої речовини або діяльності або потребують зміни способу мислення. Психотерапія також є ефективною формою терапії людей із розладами особистості.

Підсумовуючи, можна сказати, як і психіатр, і психолог може бути психотерапевтами одночасно, але не кожен психотерапевт є психіатром чи психологом.

Інші публікації

Важливість групової психотерапії під час лікування залежності

Групова терапія, крім індивідуальної терапії, є одним із основних методів…

28 Лютого 2023

Скринінг наркотичних та психоактивних речовин

Вибір біологічного матеріалу для визначення наркотичних засобів важливий і має бути…

27 Лютого 2023