Блог

27 Лютого 2023

Скринінг наркотичних та психоактивних речовин

Вибір біологічного матеріалу визначення наркотичних засобів важливий і має бути адекватний мети дослідження. Наприклад, концентрації психоактивних речовин у слині значно нижчі, ніж у сечі, тому чутливість тестів виявлення речовин у різному біологічному матеріалі на різному рівні.

Вікно виявлення (період часу, протягом якого виявляється речовина або його метаболіти) також є дуже важливим. На цей проміжок часу впливає те, чи використовується речовина іноді або постійно, а також спосіб введення: назально, внутрішньовенно, інгаляційно, всередину.

Крім часу, що минув з моменту прийому речовини, та шляхи її введення, важливі також кінетичні властивості (наскільки швидко вона всмоктується, розподіляється по організму, метаболізується та виводиться з організму).

Саме на сукупності цих трьох факторів і повинен проводитись наркологічний скринінг після збирання анамнезу.

Коли проводиться тест?

Визначення концентрації психоактивних речовин у крові проводиться лише в обґрунтованих випадках, коли можуть спостерігатися симптоми, що вказують на вживання наркотиків. Ці симптоми залежать від виду препаратів, що приймаються:

  1. Марихуана: солодкуватий запах з рота, розширені зіниці, відсутність реакції зіниць на світло, почервоніння очей, підвищений апетит, неконтрольована бадьорість, балакучість, уповільнення рухів та мови, проблеми з концентрацією уваги на чомусь одному;
  2. Амфетамін: аномально висока активність, надлишок енергії, відсутність апетиту, безсоння, розширені зіниці, відсутність реакції зіниць на світло, витріщені очі, плаксивість, проблеми з концентрацією уваги;
  3. Опіати (героїн, морфін, кодеїн): звужені зіниці, несприйнятливість до світла, безтурботність, збудження, балакучість, розслабленість, лінощі, блювання та нудота;
  4. Кокаїн: розширені зіниці, постійний нежить, гіперактивність, підвищений статевий потяг та збудження;
  5. Галюциногени (ЛСД, галюциногенні гриби): розширення зіниць, сухість губ, порушення свідомості та сприйняття, гіперчутливість, втома, галюцинації, агресія.

Які є види тестів на наркотики?

Експрес-тести є загальнодоступними та їх можна придбати в аптеках. Однак вони розрізняються за чутливістю і мають обмежену специфічність, що збільшує ризик отримання хибнопозитивних або хибнонегативних результатів.

Також можна купити набори, що дозволяють самостійно взяти зразок крові чи волосся та відправити біологічний матеріал у професійну лабораторію. Якщо матеріалом, що досліджується, є сеча, важливо правильно зібрати, зберігати і транспортувати зразок, так як це може вплинути на достовірність результату.

Аналіз крові на наркотики – тест на наявність найбільш популярних наркотиків, психотропних речовин та їх метаболітів. Аналіз проводиться з використанням методу, що забезпечує високу чутливість та специфічність потреб судових і правоохоронних органів.

Тест на наркотики за зразком волосся – перевіряє наявність найбільш популярних наркотиків та психотропних речовин за дуже чутливою методикою, не вимагає надання персональних даних людини, також тест дозволяє визначити час прийому речовини (точність до 1 місяця).

Що виявляють тести на наркотики та психоактивні речовини:

  • амфетамін;
  • морфій;
  • кокаїн;
  • МДМА (екстазі);
  • тетрагідроканнабіноли (ТГК);
  • метадон;
  • барбітурати;
  • бензодіазепіни;
  • ТЦА (трициклічні антидепресанти).

Інші наркотики та речовини, якими можна зловживати:

  • аптечні препарати;
  • речовини рослинного походження;
  • замінники, вироблені в домашніх умовах (наприклад, ефедрон, одержаний шляхом окислення псевдоефедрину).

Тести на наркотики проводяться у різних медичних закладах: лікарнях, лабораторіях, а також у приватних наркологічних клініках.

Пропонуємо записатися перед здачею аналізів/скринінгу-тесту на консультацію з досвідченим наркологом.

Інші публікації

Важливість групової психотерапії під час лікування залежності

Групова терапія, крім індивідуальної терапії, є одним із основних методів…

28 Лютого 2023

Консультація приватного психолога з сімейних відносин у Києві

Сімейна терапія – це окрема форма практики, до завдань якої входить…

24 Лютого 2023