14 Квітня 2023
Втрата близької людини – найсильніша з глибоких криз. Це часто викликає труднощі, що існували раніше, у подоланні стресу.
Скорбота, що правильно протікає, дозволяє змиритися зі смертю близького і адаптуватися до нової ситуації. Тривала скорбота або депресія, що розвивається, може бути причиною безперервних страждань.
Інтенсивність важких емоцій у жалобі та її тривалість дуже індивідуальні. Вони залежать від віку, стану здоров’я, сукупності рис особистості, способу встановлення відносин, культурних і релігійних моделей, можливості отримання підтримки в оточенні, що склалася зв’язку з близькою людиною, причини смерті (для курсу жалоби важливо, чи була смерть раптовою чи очікуваною в результаті самогубства чи хвороби).
Як і будь-яке явище на рівні переживань, скорбота також протікає хвилеподібно. Періоди страждання чергуються із періодами хорошого функціонування.
Спектр способів переживання скорботи дуже великий: від розпачу через поступову адаптацію до заперечення. Після деякий час має настати полегшення та спокій.
Перша: заціпеніння та стадія шоку з почуттям невіри, відчуттям нереальності.
Наступний етап – стан «внутрішнього стиску» з наростаючим болем втрати, гнівом та докорами совісті.
Потім йде адаптація з прийняттям втрати та поступовим згасанням найважчих емоцій.
Людям з такою тяжкою втратою потрібна лише підтримка близьких, які повинні стежити, щоб переживання важких емоцій було цілком природним.
Це відбувається у кожної 10-ї людини, яка переживає втрату близької особи. Тут немає фази адаптації. Біль, бажання повернути померлого, сильна туга, гнів, озлобленість, нав’язливі думки про померлого та його смерть, витіснення спогадів зберігаються понад 6 місяців. Туга за померлим стає головною віссю життя, яка супроводжується смутком, розчаруванням та страхом.
Часто люди, які переживають складне горе, розповідають про свої почуття із соромом та жахом. Вони повторюють, що їхнє життя безглузде, бо сповнене страждань. Може бути почуття провини, пов’язане з думками про припинення жалоби та повернення до життя, що переживається як зрада померлого. Це часто супроводжується порушеннями сну та повсякденного функціонування.
При ускладненому траурі виявлено підвищений ризик онкологічних, серцево-судинних захворювань, зловживання психоактивними речовинами та високий ризик успішних суїцидальних спроб.
Коли сумніваєтеся, чи маємо ми справу зі складною скорботою у собі або у випадку з близькою людиною – варто обговорити це на консультації з психотерапевтом. Це не обов’язково має бути початком терапії, але часто допомагає визначити, чи не є процес скорботи, який ми переживаємо, потенційно руйнівним для нашого життя.
Військові дії можуть призвести до травм як фізичних, так і психологічних…
18 Травня 2023
Групова терапія, крім індивідуальної терапії, є одним із основних методів…
28 Лютого 2023